Według najnowszych danych przedstawionych przez firmę comScore, użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych obejrzeli ponad 10 mld reklam video w maju 2012 roku, co dało w sumie 75 mln godzin. Powyższe liczby nie biorą pod uwagę aktualnych treści video, które również mogą być uznawane jako reklamy.
Reklamy video to coś więcej niż tylko kilka minut oglądania
Rozważmy opinie na temat produktu, jakim jest film video. W jaki sposób filmy używają specyficznych produktów? Czym jest „haul video”? Jak zdobywają klientów? Zastanówmy się także nad filmami video, w których treść stanowi produkt będący całym potencjałem reklamy.
Warto także zwrócić uwagę na Video Metrix, który jest systemem śledzenia strumienia reklam video. Nie posiada powłok śledzących, markowych graczy czy podobnych stron reklamowych, co oznacza, że potencjalny zasięg płynący z video jest w rzeczywistości znacznie większy.
Na pewno, połączenie wszystkich dostępnych elementów reklamowych jest najlepszym sposobem na wykorzystanie zawartości filmów video. Prawdziwe pytanie brzmi jednak, jak korzystamy z filmów video, aby osiągnąć pełną efektywność w działalności marketingowej?
Więcej kreatywnego materiału video
Rzadko zdarza się, że program partnerski z reklamami video jest kreatywny. Stworzenie filmu kosztuje znacznie więcej niż stworzenie grafiki o wymiarach 300 x 250. Niewątpliwie jednak, jest to jedna z niewykorzystanych szans dla wielu programów partnerskich. Oferując kreatywny film w połączeniu z ofertą, dajemy naszym Wydawcom możliwość uzyskania większej innowacyjności wraz z różnymi rodzajami promocji, które mogą zrealizować. Jeśli nie jesteśmy gotowi, aby przejść do produkcji kreatywnych filmów video dla naszych Wydawców, to powinniśmy zastanowić się nad innymi możliwościami, jakie mogą wykorzystać Wydawcy, aby włączyć video do procesu promocji.
Zachęcanie do stron landingowych poprzez filmy video
Commission Junction zrobiła pierwszy krok i przestrzegła Wydawców przed bezpośrednim przechodzeniem do ofert ze stron YouTube. Wiele innych programów także poparło tą praktykę. Nie znaczy to, że Wydawcy w tych programach nie mogą wprowadzać produktu na rynek z YouTube. Muszą być po prostu sprytniejsi w tym, co robią. Jednym z rozwiązań jest bezpośrednie kierowanie ruchu z YouTube do strony landingowej znajdującej jest gdzieś indziej.
Jeśli film został przesłany i zamieszczony na YouTube, to publikowanie takich linków stron docelowych jest bezpłatne. Pierwszą linią w polu opisu każdego filmu może być link do strony landingowej, która zawiera oferty, które nie naruszają żadnych warunków programu partnerskiego. Dodatkowo, jeśli ustawimy minimalny budżet na kampanię video w Google AdWords, to możemy dołączyć nakładkę z wezwaniem do działania na jakimkolwiek przesłanym filmie. Powyższe przypadki pokazują główne rozmieszczenia dla linków do strony, znajdującej się poza stroną landingową.
Reklamy z wykorzystaniem „haul video”
Nie każdy musi rozumieć atrakcyjność filmów, na których ktoś inny pokazuje torbę H&M czy Nordstrom, którą ostatnio kupił. Niemniej jednak, takie filmy także są obecne na rynku. A co ważniejsze, zdobywają niesłychane wyniki oglądalności. Jeśli chcecie się o tym przekonać, zobaczcie video MeganHeartsMakeup na YouTube, które ma już ponad 200 tyś. wyświetleń. Takie filmy pokazowe mają ogromne możliwości i mogą przedstawiać przyszłość, jaka czeka marketing.
Wspieranie oryginalnej treści produktów
W jaki sposób filmy video i recenzje produktów dają szansę na odkreślenie przydatnego aspektu produktu czy też ważnej cechy? Klienci online zanim dokonają jakiegoś zakupu, szukają rzeczywistych przykładów, które pokazują, jak dana rzecz działa. Poprzez stworzenie oryginalnej treści, Wydawcy mogą zaprezentować, w postaci filmu edukacyjnego, ofertę lub produkt poza stroną.
Kody QR w reklamach video
Kod QR w video może być alternatywą dla linków do strony landingowej. W konkretnych ofertach mobilnych daje on możliwość, aby wysłać lead bezpośrednio, z filmu do strony landingowej. Dzięki temu uzyskamy pełniejsze spojrzenie na ofertę. W przypadku aplikacji mobilnych, kod QR może przenieść oglądającego bezpośrednio do pobrania mobilnej aplikacji.
Generowanie leadów z reklam video
Choć w dużej mierze, powyższe przykłady działają w połączeniu ze stronami, takimi jak YouTube, to „performance marketing” z wykorzystaniem filmów nie ogranicza się tylko do zewnętrznych serwisów internetowych. Wiele stron używa video, jako zachętę do sprzedaży. Przykładem takiego podejścia jest umieszczenie call-to-action jako nakładkę na video, przy użyciu produktu o nazwie LeadPlayer. Wezwanie do działania może być także rozwiązaniem w blokowaniu zawartości bezpośrednio na filmie, ponieważ wymaga od użytkowników podjęcia działania, zanim będą mogli obejrzeć video.
Inne możliwości ofert, jakie dają filmy video
To tylko kilka z możliwości wykorzystania ofert partnerskich w połączeniu z filmami. Z ponad 10 mld reklam video obejrzanych w maju 2012 roku, pojawienie się nowych pomysłów, wcale nie zabrałoby dużego kawałka przychodów w tym obszarze. Warto zatem wykorzystać możliwości, jakie oferują nam filmy video i zabrać się do dzieła.
A czy Wy używacie filmów w prowadzonym marketingu afiliacyjnym?