W przypadku reklam PPC wprowadzając poszukiwania wykluczających słów kluczowych oraz wdrażając uzyskane wyniki, redukujemy liczbę niechcianych odwiedzających, a poza tym zwiększamy zwrot z wydatków na reklamę. Oto sposób w jaki działa to w praktyce, a także klika screenów pokazujących realnie osiągalne wyniki.
Jedną z najszybszych metod poszukiwania wykluczających słów kluczowych jest wykorzystanie statystyk AdWords’a
Statystyki AdWords
Wykluczające słowa kluczowe działają, poprzez „mówienie” Google, dla których wariantów słów kluczowych twoja reklama PPC nie powinna być wyświetlana. Przykładowo, jeśli sprzedajesz produkt typu „obroże dla psów”, to do wykluczających słów możesz dodać „darmowy” lub „tani”. Poprzez dodanie tego typu zwrotów do grupy wykluczających słów kluczowych, możesz ograniczyć liczbę osób do których dotrą twoje reklamy, wykluczając tych użytkowników, którzy poszukują tanich lub darmowych produktów.
Nie ma tutaj znaczenia jak szeroką grupę słów kluczowych stosujesz, ani kwot w jakich je licytujesz, w tym wypadku istotne jest określenie fraz przynoszących ci niechcianą liczbę kliknięć oraz wyświetleń. Najlepszym źródłem tych informacji jest interfejs AdWords’a. Na początek wybierz kampanię, następnie kliknij w zakładkę „Wymiary” na pasku nawigacji.
Kiedy dotrzesz już do części „Wymiary”, wybierz opcję „Widok:” i przejdź do zakładki na dole „Wyszukiwane hasła”. Zobaczysz listę wszystkich fraz kluczowych, które spowodowały wyświetlenie twoich reklam w pewnym okresie czasu. (Możesz zmienić wyświetlany przedział czasowy w prawym górnym rogu interfejsu AdWords’a).
Dane dotyczące fraz kluczowych mogą być bardzo frapujące. Główną przyczyną docierania do niechcianych odbiorców jest „dopasowanie przybliżone”. Kiedy przejrzysz już całą listę „Wyszukiwanych haseł”, zidentyfikujesz i wyselekcjonujesz frazy, które dostarczają ci niechcianych wyświetleń i kliknięć, to nadszedł czas, aby dodać te wykluczające słowa kluczowe do swojej kampanii.
Aby dodać wykluczające słowa kluczowe do swojej kampanii, najpierw musisz wybrać odpowiednią kampanię, a następnie kliknąć w zakładkę „Słowa kluczowe”. Na samym dole strony znajdziesz hiperlink „Wykluczające słowa kluczowe”. To miejsce, w którym możesz dodać wybrane wykluczające słowa, dzięki którym ograniczysz liczbę niechcianych wyświetleń i kliknięć.
Poszukiwanie wykluczających słów kluczowych za pośrednictwem wyszukiwarki Google
Wpisując w okno wyszukiwarki wybrane słowo kluczowe, Google automatycznie wyświetli najpopularniejsze frazy związane z określonym zapytaniem. Tutaj także możemy identyfikować potencjalnie wykluczające słowa kluczowe, które powinniśmy uwzględnić w naszej kampanii.
Jeśli zajmowałbyś się sprzedażą obroży dla psów, ale bez możliwości umieszczenia imion na nich, to dodając wykluczające słowa kluczowe, które oddzielą ludzi poszukujących obroże z imieniem, zredukujesz wydatki na reklamę w segmencie rynku, którego nie jesteś w stanie zaspokoić.
Rzeczywiste wyniki wykluczających słów kluczowych
Firma pracowała nad swoim biznesem online przez 18 miesięcy. Działa ona w branży produktów prozdrowotnych. Kiedy zakończyli audyt kampanii, zauważyli, że w jej trakcie nie korzystali z wykluczających słów kluczowych.
Kiedy zarządzanie kontem o poziomie CTR 0,97% przejęli specjaliści, wynik zaskakująco szybko wzrósł do 1,33%, dzięki zastosowaniu wykluczających słów kluczowych. Jednak to nie wszystko – współczynnik konwersji wzrósł z poziomu 1,12% do 1,53%!
Specjaliści pozbyli się ruchu, który poszukiwał jedynie informacji, pozostawiając osoby zainteresowane zakupem produktu.
Zastosowanie wykluczających słów kluczowych pozwoliło także na ograniczenie ilości użytkowników poszukujących tanich produktów. Produkty oferowane przez firmę, należą do wyższej kategorii cenowej, zatem ograniczając liczbę odwiedzających skupionych na odnalezieniu tanich rozwiązań, specjaliści byli w stanie podnieść także współczynnik konwersji.
Podsumowując, zastosowanie wykluczających słów kluczowych pomogło zwiększyć wynik ROI prowadzonej kampanii PPC. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie lepiej ukierunkować działania pod określoną grupę docelową.
Sądzę, że dzięki opisanym przykładom jestem w stanie polecić Wam w wystarczający sposób zastosowanie wykluczających słów w prowadzonych przez Was kampaniach PPC. Macie już jakieś własne doświadczenia w tej kwestii?