5 przykładów retencyjnego marketingu e-mail

W dzisiejszych czasach każdy rozsyła newslettery i dla dobrego powodu: działają.

Ale jakie e-maile wysyłasz aby zapewnić to, że klient wróci do ciebie i kupi ponownie?

Nie wysyłasz? Cóż, nie jesteś sam!

Utrzymanie klienta jest skomplikowane, a zrozumienie sposobów, których możesz użyć do zwiększenia retencji (lojalności) klientów będzie prowadziło do bezpośredniego wzrostu ilości pieniędzy, które dzięki nim zarabiasz.

Oto 5 przykładów na dobre e-maile. Użyj ich do inspiracji!

Co to jest retencja?

Retencja twojej firmy odnosi się do odsetka klientów, którzy dokonują ponownego zakupu. Jest to bezpośrednio związane z takim terminem jak „rezygnacja” – czyli odsetek klientów, którzy nie kupują od ciebie wielokrotnie.

Istnieje kilka kluczowych elementów, które wpływają na retencje. Oto najważniejsze 3 z nich:

  1. Przyciągnięcie właściwych klientów. Chcesz przyciągnąć jak najwięcej „idealnych klientów”. Taki klient wyciągnie z twojego produktu maksymalną korzyść. Jest lojalny. W związku ze swoją naturą będą trzymać się firmy przez długi czas.
  2. Aktywacja. To, że klient jest zaangażowany w twój biznes nie oznacza, że faktycznie dokonuje zakupu. Jest to szczególnie prawdziwe w świecie oprogramowania online: to, że ktoś kładzie swoją kartę aby otrzymać darmowy trial nie znaczy, że naprawdę będzie się trzymać. Musisz się upewnić, że każdy klient podejmuje aktywności, dzięki którym można go nazwać aktywnym użytkownikiem. Poprzez zapewnienie sobie w pierwszej kolejności aktywnych klientów dajesz sobie największą szansę na zwiększenie wskaźnika retencji.
  3. Kontynuuj. Nawet jeśli masz odpowiedni rodzaj klientów i szybko ich aktywizujesz bardzo ważnym jest aby wciąż kontynuować monitorowanie klientów, którzy mogą nagle stać się nieaktywni. Wtedy należy skłonić ich do powrotu i ponownego użytku lub zakupu produktu. Dla zmaksymalizowania retencji musisz poświęcić dużo czasu na to żeby twoi klienci nie odeszli.

Tak więc, pamiętając o tych czynnikach jak możesz wykorzystać e-mail w celu zwiększenia retencji?

1. E-mail aktywacyjny Dropbox

W przypadku Dropboxa, jeśli nie ma instalacji, nie ma biznesu. Nigdy nie staniesz się płatnym klientem jeśli najpierw go u siebie nie zainstalujesz. W związku z tym firma koncentruje się na tym aby przekonać cię do instalacji programu.

Oto e-mail, który Dropbox wysyła kilka dnia po tym jak zarejestruje się nowy klient, który nie zainstalował jeszcze klienta poczty:

dropbox

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słodkie, proste, związane z marką. To typ e-maila, który powinieneś przesłać swoim klientom, jeśli nie podjęli jeszcze kluczowej aktywności.

Jak powielić sukces kampanii

  1. Znajdź swoją główną aktywność. Dla Twittera było to np. klient, który śledził więcej niż 30 kont. Dla Vero jest to sprawienie aby klient wysłał swój pierwszy e-mail.
  2. Jeśli klient nie wykonał głównej aktywności w ciągu 3 dni od rejestracji wyślij mu e-mail.
  3. Stwórz bezpośrednie wezwanie do działania i ułatw klientowi nawiązanie kontaktu i prośbę o pomoc!

2. Edukacyjna seria e-maili od SocialWOD

SocialWOD pomaga trenerom CrossFit w śledzeniu codziennych treningów swoich klientów. Firma uważa, że klienci najpierw muszą zrozumieć korzyści płynące z produktu zanim poczują się na tyle komfortowo by zostać klientem. Po uświadomieniu sobie potrzeby często stają się lojalnymi klientami, którzy korzystają z serwisu przez długi czas.

socialwod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Założyciel stwierdził, że będzie to dobra sztuczka na przyszłych klientów.

Zamiast dzwonić do każdego klienta i opowiadać mu godzinami na temat produktu, założyciel zainspirował się szybkim kursem e-mail na temat dekonstrukcji WPEngine i napisał własną kampanię e-mailową.

Kampania składała się z 6 wiadomości wysyłanych przez 21 dni. Za darmo edukowała klientów na temat SocialWOD i dziennych aktywności. Firma nie sprzedaje klientom bezpośrednio, zamiast tego daje rozwiązanie w postaci wyzwania, które pośrednio przynosi mu potencjalnych klientów wokół idei kupna SocialWOD aby ich życie stało się prostsze.

Jak powielić sukces kampanii

Wiesz wszystko na temat obszaru swojego biznesu, myślisz o tym przez cały czas! Napisz 5-8 e-maili zawierających użyteczne, edukacyjne i darmowe informacje o problemach w twoim obszarze biznesu i zaoferuj to klientom przez e-mail.

3. E-mail z recenzją od Amazona

Amazon jest potęgą e-mail marketingu. Mają jedne z najbardziej wyrafinowanych kampanii marketingowych cyklu życia na świecie, więc to naturalne, że należy poszukać inspiracji także u nich.

Amazon poświęca wiele czasu na czas optymalizacji przepływu użytkowników i przyciągnięciu klienta z powrotem na Amazon.com. Sprowadzenie klienta z powrotem na stronę to dobra okazja na zainteresowanie ich nowymi produktami lub funkcjami.

Za każdym razem kiedy kupujesz książkę na Kindle na Amazonie otrzymujesz takiego e-maila:

amazon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego jest to bardzo zręczne?

  1. Ściąga klienta ponownie na stronę Amazona nawet jeśli początkowo klient wszedł w interakcję z Kindle, co naraża klienta na pełen zakres zamówień, nie tylko więcej książek cyfrowych. Możesz się założyć, że to dobre dla zysków Amazona.
  2. To nie jest w ogóle sprzedażowe. To jasny, prosty e-mail, który naprawdę zachęca do podjęcia kluczowej akcji: ocenienia książki.

Jak powielić sukces kampanii

Kieruj się do klientów, którzy kupili już coś na twojej stronie i poproś ich o recenzję lub rekomendację.

Nie tylko jest to najlepszy sposób, ale dla sklepu e-commerce, to autentycznie oznacza ponowne ściągnięcie klienta na stronę i ponowny zakup.

Wdroż taką kampanię w ciągu kilku godzin, a będziesz stale zwiększał swój wskaźnik retencji klientów.

4. E-mail „Wróć” od Flightfox

Flightfox to wyszukiwarka masowych lotów. Jest to zespół oparty na danych dlatego e-maile są dla nich bardzo ważne.

Uwzględniając to co było wcześniej napisane na temat tego jak e-maile cyklu życia pomagają w zwiększeniu sprzedaży o 10 % Flightfox wysyła wiadomości do kilku klientów, którzy ukończyli wcześniej konkurs lotów i byli na wycieczce.

flightfox

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten e-mail konwertuje powracających klientów na poziomie 3 %. To imponujące i fascynujące, że stale rośnie ich działalność powtarzania za pomocą jednego maila.

Jak powielić sukces kampanii

Gdzie w twoim lejku możesz ściągnąć ponownie swoich klientów żeby ponownie dokonali zakupu?

Znajdź ten punkt i ustaw automat wysyłający e-maila, który przypomina klientom o twojej egzystencji i da im impuls do powrotu.

Wskazówka: Eksperyment z twoimi ofertami i kopią. Być może warto za pierwszym razem zaoferować klientom mały bonus za powrót, ale może wystarczy po prostu napisać e-mail z przypomnieniem do lojalnych klientów (którzy kupili więcej niż 3 razy).

5. Co tygodniowy webinar HelpJuice

HelpJuice to narzędzie, które pomaga firmom na automatyzację ich wsparcia przez poprawę ich bazy wiedzy.

helpjuice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emil, założyciel, wysyła wiele e-maili do użytkowników wersji trialowej jego produktu, ale najbardziej efektywnym był ten:

Temat: MUSISZ uczestniczyć w tym webinarium: SPRAWDZONE taktyki używane do oszczędzenia 1m+ e-maili wsparcia i uszczęśliwienia klientów

Cześć Chris,

Przesyłam Ci tę wiadomość ponieważ zarejestrowałeś się ostatnio do HelpJuice.

Chcę się podzielić z Tobą czymś naprawdę prostym. Tym, że KAŻDY klient HelpJuice zaoszczędził 1 000 000 + e-maili wspierających (to dużo zaoszczędzonego czasu) i uszczęśliwił klientów.

To właściwie całkiem interesujące. Firmy takie jak Amazon, Coastal.com, Microsoft, Indeed naprawdę skupiają się na automatyzacji ich wsparcia. Nie wiele ludzi wie jak naprawdę to robią.

CHCĘ abyś dołączył do nas podczas największego webinarium, którego będziemy gospodarzami (tym razem będzie ono darmowe i ograniczone do 50 osób – taką liczbę łatwiej znieść niż 200). Nie będziemy takich rzeczy robić często, dlatego naprawdę powinieneś dołączyć i uczyć się. Będzie trwało to tylko 30-45 minut (razem z pytaniami i materiałem bonusowym).

Musisz zdecydować się teraz i kliknąć w poniższy link, aby uczestniczyć w webinarium w ten wtorek/piątek:

https://attendee.gotowebinar.com/rt/6322637510083341824

Nie jesteś przekonany? Mario z PetRelocation bardzo to polubił i napisał do nas wiadomość zaraz po „show”:

„Emil bardzo Ci dziękuję. To było najlepsze webinarium, na którym byłem. Zazwyczaj czułem się jakbym marnował czas, ale nie tym razem. Podoba mi się jak otwarcie mówisz jak jest naprawdę i próbujesz tego tylko i wyłącznie sprzedać.” – Mario Hebert, PetRelocation.com

Ten e-mail jest zaproszeniem klientów do uczestnictwa w cotygodniowym webinarium, które uczy ich jak duże firmy skraca czas obsługi klienta.

Ta wiadomość jest fantastyczna: stwarza pozory pilności, zachęca klientów do zaangażowania w HelpJuice i szybko aktywuje klientów.

Ta wiadomość podwoiła wartość życiową klienta.

To ogromna poprawa i coś do czego wszyscy powinniśmy dążyć.

Jak powielić sukces kampanii

Każda firma ma treść, której używa w marketingu. Zmień cel tej treści i zaoferuj to klientom jako wartość dodaną.

Stwórz treść praktyczną i upewnij się, że pomoże to im używać twojego produktu. Może to być wideo, twoje własne webinarium, pokaz slajdów, ebook – niech po prostu będzie praktyczne, konkretne i stosunkowo krótkie.

Ta koncepcja działa ponieważ naprawdę daje ci szansę na wychowanie swojego klienta, a także daje im sens „korzyści”: dostarczasz ekskluzywną treść aby pomóc im w rozwiązaniu ich problemów!

Klient, który widzi te korzyści stanie się lojalnym klientem szybciej niż ten, który tego nie widzi, a to prowadzi do bezpośredniego wzrostu retencji.

Co powinieneś dziś zrobić

Te pięć przykładów pochodzi od firm różnych rozmiarów, ale mają dwie wspólne rzeczy: odniosły sukces i wciąż się rozwijają oraz używają marketingu e-mail do zwiększenia wartości życiowej klienta.

Zwiększenie wskaźnika retencji oznacza, że zauważysz wyższe ROI z każdego klienta, który się zarejestrował. Da ci to lepszą firmę, optymalizuje przepływ gotówki i daje „lepszą maszynę” do pracy!

Spędź tyle samo czasu na optymalizacji retencji klientów i wartości życiowej ile spędzasz na pozyskiwaniu klientów, a będziesz zaskoczony wzrostem.

Wybierz jedną z kampanii powyżej, która jest istotna dla twojej firmy i wdroż ją już dzisiaj. Kilka zainwestowanych godzin opłaci się na zawsze!

Co sądzisz o tych kampaniach? Daj znać w komentarzu.