AdWords – To co płacisz to nie to samo co wylicytowałeś

GoogleAdWords

Konfigurowanie konta AdWords może być trudnym zadaniem. Nie wszyscy są gotowi wyrzucić swoje pieniądze w konkurencyjnym świecie marketingu PPC.

Niezależnie czy pracujesz z dużym czy małym budżetem, licytowanie lepszego miejsca reklamowego może być podchwytliwe. Poza tym, to co licytujesz nie jest tym co płacisz, a dostanie się twojej reklamy na miejsce pierwsze bardziej zależy od reklam poniżej twojej.

Zanim zaczniesz licytować musisz zrozumieć, że twoje reklamy mają większą szansę na wyświetlenie jeśli twoje słowa kluczowe i kopie reklam są bardzo istotne dla twojej strony docelowej i potrzeb odbiorców. Jeśli da się to zastosować, możesz także upewnić się, że wykorzystujesz możliwości takie jak dzielenie dnia (okazywanie odpowiednich reklam tylko w określonym czasie), geo-targetowanie (pokazywanie odpowiednich reklam w danych miejscach) i sieć targetowania. Ustawienia pomogą Google określić najlepszy czas i miejsce dla twoich reklam, ale to tylko część układanki AdWords.

Gdy Google określi czy reklamy będą wyświetlane czy nie, musi także zdecydować, w którym miejscu na stronie będą wyświetlane. Właśnie tutaj wchodzą twoje licytacje.

Jakiś czas temu umieszczenie reklamy było ustalane przez to jak dużo pieniędzy jesteś gotów zaoferować by odbiorcy zobaczyli twoją reklamę jako pierwszą. Potem wprowadzono Google AdRank (Ranking Reklam), który zmienił system. Teraz to co wylicytowałeś nie jest już tym co płacisz za kliknięcia.

Ranking Reklam to wymiar określony przez twoje maksymalne CPC (stawka) pomnożone przez Wynik Jakości. To ostatecznie oznacza, że im wyższy Wynik Jakości, tym bardziej prawdopodobne, że osiągniesz wyższy Ranking Reklam z niższym CPC niż twoi konkurenci. Im wyższy Ranking Reklam, tym wyżej Google umieści twoją reklamę. To poprawi twoją widoczność i miejmy nadzieję również zyski. Eksperymentuj ze swoim kontem aby utrzymać swój Wynik Jakości i Ranking Reklam na wysokim poziomie.

Rzeczywisty CPC (to co płacisz za kliknięcie) wywodzi się z następujących funkcji:

RzeczywistyCPC

Poniżej przedstawiono przykład tego jak działa ten system z trzema reklamami na szczycie SERP (Search Engine Results Page):

Przykład

* Wykres zakłada, że reklama poniżej Reklamodawcy 3 ma Ranking Reklamy 11.

Jak widzisz, reklamodawcy z najlepszym wynikiem jakości mają najniższe stawki CPC i często płacą mniej za kliknięcie niż ich konkurenci. Im niższy twój Wynik Jakości (i Ranking Reklam) w porównaniu do twojej konkurencji, tym wyższe muszą być twoje ceny ofertowe i tym wyższy jest twój rzeczywisty CPC. Bez względu na to jak wysoki jest twój Ranking Reklam, to Ranking Reklam z reklam poniżej twojej określa to co będziesz faktycznie płacić (w stosunku do twojego maksymalnego CPC) za kliknięcie.

Podsumowując, im wyższa cena ofertowa i wyższy Ranking Reklam tym wyżej umieszczona będzie twoja reklama – czasami. Jeśli twój Ranking Reklam jest bliski twojej konkurencji, wyższe ceny ofertowe dają ci przewagę. Pamiętaj jednak, że możesz utrzymać niskie ceny ofertowe gdy skupisz się na Wyniku Jakości. Im lepszy wynik tym niżesz będziesz musiał licytować (i płacić!) za kliknięcie i umiejscowienie reklamy.