Budżetowanie AdWords: Nie wszystkie kampanie są sobie równe!

Pół wyniku i trzy lata temu Google wyprowadziło na tym kontynencie AdWords, poczęte w wyszukiwaniu i przeznaczone do ukazania, że nie wszystkie kampanie są sobie równe.

Twoje kampanie zaangażowane są w wielką wojnę domową. Są testowane by sprawdzić czy jakakolwiek kampanią, którą wymyśliłeś i posłałeś w świat może długo trwać. Spotykamy się na wielkim polu bitwy tej wojny przetargowej. Przybyliśmy by poświęcić cześć tej kampanii, jako miejsce spoczynku dla tych słów kluczowych, które miał najwyższe CPC, sprawiające że kampania mogła trwać. Pasuje to razem na tyle, że powinniśmy to robić.

Ale w szerszym znaczeniu nie możemy poświęcić tej aukcji. Dzielne kampanie, aktywne i zastopowane, które walczyły tutaj, miały budżet )znacznie powyżej naszych celów marketingowych). Świat nie zauważy lub nie zapamięta na długo, ale nigdy nie może zapomnieć tego co zrobiły te kampanie. To raczej aktywne kampanie powinny być dedykowane do niedokończonej pracy tych, którzy walczyli w aukcji do tej pory tak szlachetnie zaawansowanej. To raczej te aktywne kampanie powinny być poświęcone tym wielkim zadaniom, które na nas czekają: od tych utytułowanych nierentownych kampanii brać podwyższoną pobożność do tych aukcji, które oddają ostatnią miarę pobożności, nie wstrzymywać na próżno kampanii, które są nierentowne, by ten naród w AdWords miał nowy dzienny budżet i by ten budżet nie wyczerpywał całego konta.

Lincoln

Dziękujemy prezydencie Lincoln za tę wspaniałą mowę na temat AdWords!

Jak dobrze wiecie PPC to nie typ biznesu „ustaw i zapomnij”, a na koncie jest zawsze coś do zrobienia. Jednakże jest jedna rzecz, którą zdarza się przeoczyć wielu ludziom – dzienny budżet.

Google zawsze mówi ci, że twoja kampania jest ograniczona przez budżet, lub że twoje stawki są za niskie na pierwszą stronę. W związku z tym pierwszą myślą wielu ludzi jest podniesienie stawek i podniesienie budżetu. W teorii jest to świetnym pomysłem, ale kończy się to stratą z oczu swoich celów marketingowych, stratą pieniędzy i frustracją związaną z reklamą w Google. (Pamiętaj, nigdy nie pozwól na to by Google mówił ci jak zarządzać kampaniami!)

Albo inaczej, restrukturyzujesz swoje konta oparte o Display kontra Wyszukiwarka, kampanie ze specjalnymi lokalizacjami itd., zostawiasz ten sam budżet dla różnych kampanii i patrzysz jak twoje pieniądze uciekają. Dosłownie uciekną! To nie tylko jest szkodliwe dla twojego konta, ale może także spowodować to, że stracisz z pola widzenia swoje cele marketingowe.

Rady dotyczące ustawiania budżetów kampanii AdWords

Prawdopodobnie teraz zadajesz sobie pytanie: Skąd wiadomo jaki jest odpowiedni budżet na daną kampanię?

Niestety nie ma żadnej magicznej odpowiedzi, ale istnieje kilka porad i wskazówek, które pomogą ci to rozgryźć:

1. Odkryj swoje cele marketingowe: To bardzo ważne by zdecydować jaki jest twój idealny wskaźnik ROI i trzymać się tego, oraz umieścić pieniądze tam gdzie można uzyskać największy zwrot. Pamiętaj o tych celach cały czas i nigdy nie wychodź ponad to na co możesz sobie pozwolić. Nie bój się prób podnoszenia i opuszczania budżetów na kampanie w stosownych przypadkach. Możesz zmniejszyć budżet w jednej kampanii by zwiększyć go w innej. Pamiętaj, że Google zawsze powie ci gdy nie będziesz wystarczająco budżetował jednej kampanii, ale spróbuj tego i trzymaj się swoich celów budżetowych.

2. Masz tylko jedną kampanię? Chcesz ją podzielić? Jeśli masz tylko jedną kampanię z budżetem, który wynosi powiedzmy 500 dolarów i chcesz to podzielić, zrób to mądrze. Jak powiedział wcześniej prezydent Lincoln, nie wszystkie kampanie są sobie równe. Jeśli weźmiesz tę jedną kampanię i podzielisz tak by mieć jedną do sieci Display i 3 do sieci wyszukiwarek nie będziesz chciał mieć budżetu w wysokości 500 dolarów dla każdej nowej kampanii. To sprawi, że twój budżet stanie się bardzo wysoki! Zachowaj te 500 dolarów w pamięci i przyznaj odpowiednie budżety dla każdej kampanii.

3. Nie wiesz jak podzielić swój budżet? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, użyj swoich celów marketingowych jako punkt wyjścia w podejmowaniu decyzji związanych z ustalaniem budżetu. Upewnij się, że zaplanowałeś budżet z wyprzedzeniem. To zaoszczędzi ci stresu w przyszłości. Trzymaj się swoich decyzji budżetowych! Jeśli nie jesteś pewien gdzie ustawić swój budżet, zacznij z małym budżetem i wdrażaj małe podwyżki. Łatwiej jest zwiększać powoli swój budżet na podstawie ruchu i konwersji. W ten sposób możesz dojść do maksymalnego budżetu jednocześnie minimalizując zmarnowane wydatki. Gdy uruchamiasz nową kampanię nigdy nie jesteś pewien skąd pochodzą twoje kliknięcia, dlatego ważne jest by zaczynać powoli, zbierać dane i zwiększać w razie potrzeby. Nie ma potrzeby by wydać cały budżet w ciągu godziny, zmarnować go i zebrać niekwalifikowane kliknięcia. Poczuj jak działa twoja nowa kampania i wtedy wprowadzaj zmiany. PPC to maraton, nie sprint.

4. Masz teraz za dużo kampanii? Teraz gdy rozdzieliłeś już wszystkie kampanie, nie zrobiłeś budżetu prawidłowo i jest on bardzo wysoki, co robisz?

  1. Nie panikuj!
  2. Cofnij się i przyjrzyj swoim kampaniom.
  3. Oblicz ROI dla każdej z kampanii.
  4. Zachowaj swoje cele marketingowe i inne dane w pamięci.
  5. Zdecyduj, które z nich działają dobrze, a które w ogóle nie wspomagają twojego biznesu.
  6. Użyj tych danych by przydzielić inne budżety dla każdej z kampanii. Być może będziesz nawet w stanie połączyć kilka kampanii razem.

Lincoln2Zapamiętaj, że niektóre grupy reklam mogą być kosztowne, a zbyt wiele takich grup w jednej kampanii może spowodować zbyt szybkie wyczerpywanie się budżetu. Upewnij się, że podczas łączenia kampanii naprawdę zagłębiłeś się w to by zdecydować czy to ma sens. Spójrz na dane liczbowe na poziomie grupy reklam jak również na poziomie słów kluczowych, by podjąć właściwe decyzje. Użyj wszystkich danych jakich możesz!

Teraz masz już wszystkie narzędzia i porady, które będą ci potrzebne do osiągnięcia pokoju pomiędzy walczącymi kampaniami! Podsumowując, jak wcześniej powiedział wspaniały prezydent Lincoln, nie wszystkie kampanie są sobie równe, więc odpowiednio planuj! Nie każde konto będzie takie samo!