Ustawianie Kluczowych Wskaźników Efektywności (KPI)

Styczeń 30, 2016 Marketing i Reklama

UstawieniaPowiedzmy, że wprowadzasz nową stronę docelową jako część ogólnej kampanii SEO. Jakie kluczowe wskaźniki efektywności należy oceniać przed rozpoczęciem prac optymalizacji, a jakie powinny być śledzone, gdy strona działa już od jakiegoś czasu?

 

 

 

W zależności od rodzaju twojej strony docelowej, zestaw twoich KPI, które wybierzesz do śledzenia może się różnić. Jednakże w tym artykule zawrzemy listę wskaźników, których można użyć do pomiarów na stronie internetowej na różnych etapach kampanii promocyjnej. Ta lista wskaźników jest głównie przystosowana do stron docelowych promowanych przez SEO, przeciwstawnie do tych związanych z kampaniami PPC czy e-mail marketingu.

I. Wskaźniki mierzone przed wprowadzeniem strony

Zanim spróbujesz umocnić stronę w rankingach, skierować na nią ruch i poprawić konwersję powinieneś poprawić jej wydajność w oparciu o KPI, które możesz już sprawdzić. Pozwoli ci to na dokładniejszą ocenę skuteczności twoich przyszłych wysiłków promocyjnych i zapewni wgląd w potencjał jaki ma ta strona docelowa.

Strona jest dostępna

Gdy strona zostanie uruchomiona, ważnym jest by upewnić się, że jest dostępna w wyszukiwaniu i indeksowaniu.

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Kod stanu HTTP to 200.
  • Folder, w którym strona jest umieszczona to doindex/dofollow i nie jest ograniczona od indeksowania w pliku robots.txt.
Strona dobrze działa na różnych urządzeniach

Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest to czy strona działa dobrze na urządzeniach, na których chcesz by była wyświetlana.

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Czas ładowania strony poniżej 20 sekund. (możesz użyć narzędzia Google do sprawdzenia jak szybko strona ładuje się na tradycyjnych i mobilnych urządzeniach)
  • Strona dobrze działa na urządzeniach mobilnych (jeśli dotyczy). (Możesz użyć narzędzia OfferMobi by sprawdzić jak strona wygląda na urządzeniach mobilnych, pamiętaj tylko aby wybrać typ → telefon.
Słowa kluczowe są obecne w najważniejszych elementach strony

Upewnij się, że strona zawiera słowa kluczowe według, których powinna być oceniana (to konieczne jeśli planujesz kierować na stronę ruch organiczny)

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Słowa kluczowe są w adresie URL.
  • Słowa kluczowe są w tytule.
  • Słowa kluczowe (lub ich synonimy) są w opisie meta.
  • Słowa kluczowe są w nagłówku.
  • Słowa kluczowe (lub ich synonimy) są w pierwszym lub ostatnim akapicie.
Liczba słów kluczowych, według których oceniana jest strona

Po tym jak twoja strona zostanie zindeksowana w wyszukiwarce, prawdopodobnie wyświetla się już w wyszukiwarce po wpisaniu określonych słów kluczowych, w tym haseł docelowych.

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Słowa kluczowe, według których oceniana jest twoja strona. (możesz to sprawdzić za pomocą SEMrush)
  • Na której pozycji pokazuj się twoja strona po wpisaniu słowa docelowego. Możesz to sprawdzić za pomocą Rank Tracker.

II. KPI do sprawdzenia po uruchomieniu strony

Jak twoja strona zacznie już działać i będziesz albo linkował do niej lub eksperymentował z różnymi wezwaniami do działania lub wyglądem będziesz miał kilka KPI do zmierzenia.

Popularność strony w social media

Nie ważne czy twoja strona ma przyciski do udostępniania strony w social media czy nie, wciąż możesz sprawdzić czy ktoś wspomniał lub umieścił linka do niej w którymś z portali społecznych.

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Ile razy twoją stroną ktoś podzielił się na jakimś portalu społecznościowym, stronami z ocenami itd.
  • Liczbę ludzi śledzących cię w social media. Nawet jeśli nie może to być dokładnie zmierzone, wciąż możesz zobaczyć czy istnieje skok w liczbie osób śledzących cię w mediach społecznościowych zaraz po tym jak strona zaczęła istnieć. Jest to szczególnie ważne by sprawdzić czy masz stronę zablokowaną czy odblokowaną do śledzenia.
  • Ruch z social media (można sprawdzić to w Google Analytics w Źródła ruchu → Social → Strony docelowe)
Skala zaangażowania
  • Liczba komentarzy na stronie (jeśli strona pozwala na komentowanie).
  • Czy ludzie, którzy komentują są zweryfikowanymi autorami Google (jeśli tacy ludzie komentują na twojej stronie i mają swój link do profilu G+ to może dać wzrost w SERP)
Linki zwrotne do strony

Jeśli twoja strona jest popularna wśród internautów, prawdopodobnie ludzie będą do niej linkować.

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Liczba unikalnych stron linkujących do twojej strony.
  • Liczba unikalnych domen linkujących do twojej strony.
  • Ranking stron linkujących do twojej strony.
  • Wiek domek linkujących do twojej strony.
  • Czy tekst kotwiczący, który linkuje do twojej strony zawiera twoje docelowe słowa kluczowe.
  • Liczba linków wychodzących na każdej stronie linkującej.
Rankingi stron

Po tym jak twoja strona zyskała pewną popularność w sieci, możesz sprawdzić gdzie plasuje się dla twoich słów kluczowych w porównaniu do rankingu z czasów gdy dopiero została wprowadzona.

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Ranking twojej strony internetowej dla twoich docelowych słów kluczowych.
  • Jak ranking zmienia się w ciągu upływu czasu. Zawiera w sobie sprawdzanie zmian w rankingu po jakimś czasie, zwracanie uwagi na dramatyczne spadki w rankingu w znaczącej liczbie słów kluczowych.

Jeśli twoje rynki docelowe są usytuowane w innej lokalizacji niż twoja dobrze jest użyć narzędzi SEO z zaawansowanymi ustawieniami (jak Rank Tracker). Takie narzędzia mogą naśladować kontekst docelowego użytkownika zawierając lokalizację, język itd.

Ruch na stronę

Doświadczeni użytkownicy SEO wiedzą, że wysokie rankingi nie zawsze oznaczają dużą liczbę odwiedzających na stronie. Właśnie dlatego powinieneś śledzić odwiedziny na stronie oddzielnie.

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Liczba unikalnych użytkowników na stronie (możesz użyć Google Analytics lub Rank Tracker)
  • Liczba unikalnych użytkowników, którzy przybywają na stronę poprzez dane słowa kluczowe (to daje wgląd w to dla jakich dodatkowych słów kluczowych możesz optymalizować swoją stronę docelową).

Czasami optymalizatorzy skarżą się, że mimo że ich strona internetowa zajmuje wysokie miejsce w rankingu wyszukiwarki, nie otrzymują dużego ruchu. Jeśli tak jest w twoim przypadku, to co możesz zrobić to: A) sprawdzić jaka ilość osób szuka słów kluczowych, według których oceniana jest strona, B) upewnij się, że tytuł strony i jej opis jest wystarczająco atrakcyjny by zachęcić do kliknięć.

Konwersje

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Wskaźnik odrzuceń gości, którzy przybyli przez określone słowa kluczowe lub linki.
  • Średni czas jaki odwiedzający spędza na stronie.
  • Wskaźnik konwersji jaki chcesz osiągnąć (możesz ustawić i śledzić cele mikro i makro konwersji w Google Analytics).
  • Celowy lejek wskaźnika odrzucenia. Jest to stosunek porzuconych celów w lejkach do celów początkowych. Możesz zobaczyć to w Google Analytics w Cele → Przegląd → Współczynnik Porzucenia Celów.

Ten zestaw KPI jest szczególnie ważny do mierzenia, ponieważ to wskazuje czy to co wprowadzasz na stronę (testowanie różnych kopii, wyglądów, wezwań do działania itd.) poprawia jej działanie. Tak przy okazji, gdy kształtujesz swoje wezwania do działania, pamiętaj że ostatnie badania wskazują, że rzeczowniki w wezwaniach do działania są lepsze niż czasowniki.

Przychód na wizytę

W zastosowaniu do stron docelowych twoim ostateczne KPI będzie prawdopodobnie przychód na wizytę (RPV). Jest to szczególnie prawdziwe dla stron e-commerce gdzie są oferowane produkty z różnymi cenami. (Wskazówka: po umieszczeniu najpierw najdroższych elementów pomaga to zwiększyć twój zysk na sprzedaż)

Rzeczy do sprawdzenia:

  • Przychód na wizytę. Mówiąc najprościej, jest to celowy współczynnik konwersji pomnożony przez celowy przychód na wizytę.

Podsumowując, chcielibyśmy odpowiedzieć na jedno pytanie, które prawdopodobnie chcesz zadać. Dlaczego tak wiele KPI? Dlaczego nie śledzić tylko ruchu, konwersji i RPV? Cóż, pomyśl o stronie jak o samochodzie. Czasami twój samochód nie będzie chciał odpalić, koła nie będą się kręciły lub będzie jechał za wolno. Sprawdzenie wszystkich jego części (w przypadku strony – wszystkich części lejka konwersji) jest ścieżką do sukcesu.

Poniżej checklista w języku angielskim, zaprezentowana w formie tabeli:
Tabela