Jak stworzyć pozytywny wizerunek marki w internecie?

Zarządzenie reputacją online jest czymś, o czym większość ludzi i firm przypomina sobie dopiero wtedy, gdy jej potrzebują. A jest to zazwyczaj wtedy, gdy odnoszą jakieś niepowodzenia – negatywne opinie na temat ich firmy, negatywny wpis na blogu dotyczący ich produktów czy niekorzystna notka krążąca w Internecie.

Rzeczą, o której warto pamiętać w przypadku zarządzania reputacją online jest to, że działa ona lepiej, jeśli wdrożymy ją, zanim rzeczywiście będziemy jej potrzebować.

Oto kilka sposobów budowania pozytywnej reputacji online, jeszcze zanim jej potrzebujemy albo gdy chcemy obalić negatywne wiadomości i opinie na nasz temat.

Posiadanie własnej strony internetowej

Pierwszym celem przy tworzeniu pozytywnego wizerunku online jest posiadanie strony internetowej. Warto pamiętać o dwóch zasadach przy tworzeniu adresu strony. W adresie powinna być albo nazwa marki (www.twojafirma.com) albo nasze nazwisko (www.imienazwisko.com). Strony internetowe, które posiadają takie domeny, zazwyczaj pojawiają się na pierwszym miejscu w wyszukiwaniu według nazwy. Jeśli nasza strona znajduję się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania, to otrzymujemy nie tylko największą ilość kliknięć, ale i zapobiegamy sytuacji, w której większość ludzi zapoznaje się z pozostałymi wynikami wyszukiwania.

Posiadanie powiązanych domen

Jeśli chcemy przenieść się do następnego poziomu, powinniśmy stworzyć inne domeny dla siebie lub swojej firmy. Firmy hostingowi znane są z tego, że posiadają negatywne informacje, od złych opinii do nieprzyjaznych naszej firmie grup,  pojawiające się w wynikach wyszukiwania. GoFaddy rozwiązało to poprzez stworzenie dodatkowych stron internetowych z nazwą marki w domenie.

Strony te koncentrują się na własnym radiu online, sieciach społecznościowych, samouczkach i aukcjach charytatywnych i znajdują się tuż poniżej ich strony głównej, strony Wikipedii i profilu na Twitterze. Sprawia to, że trudno zobaczyć cokolwiek innego poza ich nazwą na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania.

Comcast ma podobną strategię, tyle, że w ich przypadku używane są subdomeny.

Każda firma może zrobić coś podobnego i stworzyć odrębną witrynę w następujących przypadkach:

 • Blog jako blog.twojafirma.com albo twojafirmablog.com
 • Obsługa klienta jako obslugaklienta.twojafirma.com albo twojafirmaobslugaklienta.com
 • Sklep jako sklep.twojafirma.com albo twojafirmasklep.com
 • Główne produkty jako produkt.twojafirma.com albo twojprodukt.com
 • Aplikacje jako aplikacje.twojafirma.com albo twojafirmaaplikacje.com 

Uruchomienie wielu blogów

Prywatny czy firmowy blog nie musi być jedynym, jaki prowadzimy. Dzięki Google+ i Google Direct Connect, możemy wskazać Google, bloga na jakikolwiek temat, który jest z nami powiązany.

Oto dwa przykłady. Danny Sullivan jest znany jako redaktor naczelny Search Engine Land. Jeśli wyszukamy jego nazwisko, to znajdziemy także jego osobistego bloga o nazwie Daggle. Pojawia się to w wynikach wyszukiwania, ponieważ w tytule strony głównej znalazł się „Osobisty Blog Danny’ego Sullivan’a” , a blog został połączony z profilem na Google+.

Podobny przykład pokazuje GoDaddy. Założyciel marki, Bob Parsons, posiada osobistego bloga, w którego tytule umieścił „Dyrektor Wykonawczy Go Daddy”.

Warto być kreatywnym! Jeśli chcemy uszeregować kilka blogów z naszą nazwą, to stwórzmy je, połączmy je z profilem Google+ i upewnijmy się, że nasze nazwisko znajduje się w tytule SEO na głównym blogu. Jeśli chcemy ustawić naszą firmę wyżej w rankingu, to możemy przekonać swoich pracowników, aby założyli blogi z nazwą naszej firmy.

Bądź aktywny w Mediach Społecznościowych

Nie chodzi tutaj o stworzenie wielu przypadkowych profili social mediowych, do których nigdy więcej nie wrócimy. Kiedy zagrożone jest zarządzanie reputacją, to tego typu działanie nie jest skuteczne. Zamiast tego, można stworzyć kilka silnych profili na znanych portalach społecznościowych i utrzymać je aktywne i aktualne. Ważne jest także, aby zbudować silną publiczność na tych stronach. Ponadto, im więcej mamy połączeń i linków do swojego profilu, tym lepsze miejsce będziemy mieli w rankingach.

Najlepsze w rankingach wyników wyszukiwania są następujące profile social mediowe:

 • Google+ – profile dla ludzi, stron firmowych; warto upewnić się, że od czasu do czasu umieszczamy nasze nazwisko lub nazwę firmy w aktualizowanym statusie
 • Facebook – profile dla ludzie i stron firmowych
 • Twitter
 • Lindedin – profile dla ludzi i stron firmowych przedsiębiorstw
 • Biznik – tylko ludzie
 • Pinterest – warto zadbać, żeby jeden z pinów zawierał nasze nazwisko lub nazwę firmy
 • Myspace – cały czas znajduje się wysoko w rankingach
 • Quora
 • Flickr
 • YouTube
 • Vimeo

W każdym z mediów społecznościowych, powinniśmy zamieścić swoje nazwisko lub nazwę firmy w profilu. Ma to największe znaczenie przy określaniu tego, jakie miejsce w rankingach wyszukiwania będzie miał nasz profil. Pamiętajmy też o przesłaniu zdjęcia do profilu, które zawiera nasze nazwisko lub nazwę firmy w pliku (np: nazwisko.jpg).

Istnieje jeszcze mnóstwo innych stron mediów społecznościowych, ale lepiej jest mieć dziesięć silnych stron niż sto, z których nie korzystamy. Aby pokryć pierwszą stronę wyników wyszukiwania, wystarczy, że będziemy mieli dziesięć pozycji. Jeśli nie możemy się powstrzymać od umieszczenia naszego nazwiska na każdym portalu społecznościowym albo chcemy znaleźć więcej niszowych mediów społecznościowych, warto zapoznać się z Knowem. 

Stworzenie wizytówki online

Jeśli chcemy stworzyć swoją wizytówkę online, jest kilka stron, które pozwalają na tworzenie spersonalizowanej strony, która wyświetla krótką biografię i linki do naszej strony, bloga i profili w mediach społecznościowych. Najbardziej znaną jest chyba About.me.

Inne znane strony to Dooid.me i Flavors.me. Pamiętajmy tylko, żeby używać prawdziwego nazwiska i nazwy firmy, które będą potem pojawiały się w wynikach wyszukiwania.

Zgłoś swoje lokalne profile

Jeśli prowadzimy lokalny biznes, powinniśmy zgłosić lokalne profile i listy katalogów, a jeśli jeszcze nie istnieją, to stworzyć je na stronach takich jak: Merchant, Yahoo Local, Yelp, Circle itd. Pomaga to w prowadzeniu lokalnych kampanii marketingowych i ułatwia lokalnym klientom łatwiejsze znalezienie nas.

Wpisy gościnne

Kiedy przychodzi do zarządzania reputacją, to musimy stworzyć unikalną możliwość zamieszczania wpisów gości, gdzie nasze nazwisko / nazwa firmy będzie widoczna. Każdy z nas chce pisać na stronie, która posiada biografię autora albo umożliwia tworzenie własnych profili, tak jak SEOmoz. Zasadniczo, im większa jest strona internetowa, tym większe są szanse, że strona będzie pokazywana w wynikach wyszukiwania. Podczas gdy, każda strona może być dobra, to strony, takie jak: Forbes, TechCrunch, Entrepreneur stanowią przykład, do którego warto dążyć.

Wywiady

Powinniśmy być przychylnie nastawieni do takich pomysłów jak: wywiady na blogach, filmy czy podcasty. Zazwyczaj ludzie będą podawać swoje nazwisko i/ lub nazwę firmy w tytule wyszukiwanej treści, która znalazła się wysoko w rankingu wyszukiwania.

Zamieszczanie wielu zdjęć online

Kiedy tworzymy profile na social mediach i zdobywamy wpisy, to bardzo łatwo jest zamieścić wiele zdjęć online. Posiadanie mnóstwa zdjęć może być trochę próżne, ale dzięki temu wyniki wyszukiwania obrazów dla naszego nazwiska czy firmy mogą pójść w górę, dodatkowo obniżając potencjalne negatywne wyniki wyszukiwania. Można zrobić to poprzez zdjęcia profilowe na portalach społecznościowych, biogramy na swoich stronach i blogach czy awatary na forach. Najważniejsze jest, aby upewnić się, że nazwa pliku jest oznaczona jako nazwisko.jpg lub podobnie i nie jest opisana np: jako zdjecieprofilowe.jpg.

Jeśli zamieszczamy swoje zdjęcie na stronie internetowej, to należy je właściwie zoptymalizować, w kodzie takim jak poniżej:

<img src=”yourname.jpg” alt=”Your First Name Last Name” title=”Your First Name Last Name” />

W ten sposób, zdjęcie będzie miało największe szanse w wynikach wyszukiwania I będzie kierowało odwiedzających na naszą stronę internetową.

Dodawanie filmów

Innym doskonałym sposobem, aby zdominować wyniki wyszukiwania są filmy video. Najbardziej oczywistym wyborem jest YouTube, który jest własnością Google i filmy mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Są jednak jeszcze inne popularne strony, takie jak Vimeo, które także często pojawiają się w wyszukiwaniach.

Oto kilka pomysłów, w jaki sposób tytułować film:

 • Nazwisko lub nazwa firmy na __
 • __ dzięki nazwisko lub nazwa firmy
 • Nazwisko lub nazwa firmy wywiady __
 • O nazwisku lub nazwie firmy

Najważniejsze jest, aby nasze nazwisko lub nazwa firmy znalazły się w tytule filmu video i opisie do niego. Jeśli w nazwie pliku będzie nasze nazwisko, to otrzymamy dodatkowe punkty SEO. Na powyższym przykładzie widać, że filmy Matta Cuttsa pojawiają się wynikach dla jego nazwiska, ponieważ jest ono w filmach, które stworzył. Więcej wskazówek na temat optymalizacji fimów video , można znaleźć na stronie: http://www.quicksprout.com/2012/03/19/how-to-rank-on-the-first-page-of-google-through-videos/

Komunikaty prasowe

Komunikaty prasowe nadal są czymś bardzo istotnym, jeśli chodzi o reklamę i promocję naszego nazwiska czy nazwy firmy. Jeśli mówimy o zarządzaniu reputacją w sytuacji kryzysowej w czasie rzeczywistym, to warto spróbować wysłać swoje wypowiedzi poprzez social media oraz komunikaty prasowe. Poważne serwisy mogą naliczać za to opłaty, ale jeśli chcemy upewnić się, że informacja prasowa została zoptymalizowana dla wyszukiwania, to warto poświęcić na ten cel swoje pieniądze. Przykładami serwisów, które oferują usługę komunikatów prasowych są PRWeb, PR.com czy SBWire.

Wkład wniesiony do wiadomości

Innym sposobem, aby nasze nazwisko trafiło do szerokiej informacji jest HARO, który stoi za ‘Help a Reporter Out’. Po zarejestrowaniu się, serwis ten w codziennych e-mailach powiadamia nas, kiedy agencje informacyjne i publikacje poszukują nowych źródeł. Zakres tematów jest bardzo szeroki, od biznesu & finansów przez podróże, do wszystkiego, co znajduje się pomiędzy. Kiedy zobaczymy publikację, do której chcielibyśmy coś wnieść, wystarczy, że będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami w wiadomości, która pokaże nam, z kim powinniśmy się skontaktować.

Założenie aplikacji lub podcastów

Nie jest zaskoczeniem, że aplikacje i podcasty strony Apple.com, która jest bardzo wiarygodna,   znajdują się wysoko w rezultatach wyszukiwania. W rzeczywistości, jest niemal gwarantowane, że nasze aplikacje lub podcasty znajdą się na pierwszej stronie w wyszukiwaniu dla naszego nazwiska lub firmy, tak długo, jak będą w tytule lub opisie .

Opublikowanie książki na Kindle

Nie musi to być coś nadzwyczajnego, chociaż powinno być czymś, co będziemy sprzedawać z dumą. Kiedy publikujemy książkę na Kindle, stajemy się autorem, który zyskuje przywilej utworzenia swojej strony na Amazonie. Dzięki Amazonowi, strona autora znajduje się wysoko w rankingach wyszukiwania.

Zdobądź profil na CrunchBase

Jeśli jesteśmy właścicielami firmy technologicznej, możemy włączyć siebie i naszą firmę do bazy CrunchBase. Wpisy te, znajdują się bardzo wysoko w rankingach, a czasami nawet wyżej niż hasła Wikipedii.

Powyższy przykład pokazuje, że profil na CrunchBase przewyższa stronę Wikipedii.

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do Wikipedii

Na strony Wikipedii dosyć trudno jest się dostać, ale jeśli zasady tego portalu pozwalają nam na utworzenie strony na swój temat lub o naszej firmie, to na ogół jest to strona, która ma zagwarantowane miejsce w wynikach wyszukiwania.

Warto pamiętać, że strony Wikipedii można publicznie edytować. Oznacza to, że jeśli pojawia się jakaś ważna informacja o naszej firmie, to prawdopodobnie znajdzie się w końcu też na Wikipedii.

Tworzenie połączeń

Jedną ważną rzeczą w budowaniu reputacji, którą trzeba zapamiętać, jest tworzenie linków i połączeń pomiędzy wszystkimi powyższymi możliwościami. Podstawowe SEO 101 pokazuje, że jeśli chcemy umieścić coś w rankingu, to musimy stworzyć do tego link zwrotny.

Kilka sposobów na połączenie wszystkich właściwości online i zbudowanie do nich linków:  

 • Upewnienie się, że nasze profile social mediowe łączą się z nasza stroną internetową i blogiem
 • Upewnienie się, że nasza strona internetowa i blog łączą się z naszymi profilami w social mediach i lokalnymi profilami wyszukiwania
 • Dodanie linków do swoich podcastów, książek na Kindle, aplikacji, wpisów gości, biogramów na stronach, w treści bloga
 • Umieszczenie filmów video w treści bloga i podzielenie się nimi w mediach społecznościowych.
 • Powiązanie swoich blogów i subdomen z główną stroną internetową (jeśli dotyczy)
 • Dodanie czegoś wartego uwagi do sekcji linków na swoim profilu Google+. Pamiętajmy, aby odróżnić linki na profilach społecznościowych, linki do stron, które wspieramy i ogólne powiązane linki do odpowiednich sekcji.

Obserwowanie swojego wizerunku w Internecie

Kiedy już wykonaliśmy całą pracę związaną z budowaniem pozytywnej reputacji swojej marki, to musimy obserwować wszelkie informacje, jakie pojawiają się odnośnie naszej firmy. Najprostszym (i darmowym) sposobem na to jest Google Alerts. Umożliwia on skonfigurowanie wyszukiwania według naszego nazwiska lub nazwy marki, a następnie przysyła nam e-maile z rezultatami. Podobne usługi świadczą także Trackur (płatny), Social Mention (darmowy) i Reputation.com (płatny).

Odpowiedz na krytykę w konstruktywny sposób

Kiedy jesteśmy już obecni w najlepszych mediach społecznościowych, lokalnych katalogach wyszukiwania i innych stronach, wtedy łatwiej jest odpowiedzieć na wszelkie negatywne informacje prasowe, kiedy się już pojawiają. Zanim cokolwiek opublikujemy, napiszemy i odpowiemy, musimy upewnić się, że będzie to tak profesjonalne, jak tylko jest to możliwe. Nie chodzi tu jedynie o obronienie siebie przed krytyką. Staramy się bowiem także udowodnić, że jesteśmy niesamowitym człowiekiem, firmą czy też marką.

Czy znacie jeszcze inne wskazówki, które ułatwiają tworzenie i utrzymanie pozytywnej reputacji online?