Studium przypadku: Kampania reklamowa Nutelli na Facebooku

Najnowsze wyniki opublikowane przez Nutellę stanowią dobry przykład studium przypadku dla reklamy w social mediach, która nie tylko wykazała wysoką wartość wskaźnika ROI, ale i efektywność tego medium. Kampania bożonarodzeniowa Nutelli wyróżniła się połączeniem tradycyjnej reklamy i reklamy w nowych mediach (Facebook, TV). Co ważniejsze, reklama na Facebooku stanowiła 15% sprzedaży na Boże Narodzenie, znaczenie przewyższając wyniki, które uzyskała w TV.  Reklamy miały charakter kampanii „reachblock” (reklama emitowana przez jeden dzień na stronie głównej oraz na stronach profilowych serwisu) i promowały niemiecką stronę Nutelli.

Niestety Nutella nie ujawniła zbyt wiele w temacie przypisania uzyskanej sprzedaży do reklam na Facebooku. Dlatego też trzeba podejść do przedstawionych danych z lekką rezerwą. Jednak trudno zaprzeczyć temu , że dzięki swojej kampanii, marka zdobyła przez cały grudzień 2011r., 30% społeczności online w Niemczech. Natomiast reklamy na Facebooku odegrały znaczącą rolę w dużej części decyzji reklamowych. Kampania, zamiast prowadzić ludzi do zakładki sprzedaży na Facebooku, kierowała ich do aplikacji kalendarza adwentowego, gdzie mogli wygrać nagrody.

Co ciekawe, to studium przypadku pokazało również modele stojące za połączeniem Facebooka oraz telewizji. Choć sama kampania na Facebooku osiągnęła 30% penetracji online, to Nutella odkryła, że 30% z 2,8 mln ludzi oglądających, stanowiły osoby, które widziały reklamę na Facebooku a nie widziały kampanii telewizyjnej. Wyniki te pokazują znaczenie włączenia elementu online w poważnych i dużych kampaniach reklamowych. Kampania Nutelli unaoczniła także, że malejące zainteresowanie reklamami telewizyjnymi może być znacząco wzmocnione przez social media.