Jak rozpocząć kampanię PPC w Google AdWords?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wypróbowanie Pay-Per-Click (PPC) dla naszej firmy, to płatne wyszukiwanie będzie ważnym i wartościowym narzędziem, które wzmocni naszą obecność w Internecie. Na samym początku, przy tworzeniu kampanii będzie trzeba podjąć kilka ważnych decyzji, które nie zawsze mogą wydawać się jasne. Podstawową kwestią jest przygotowanie listy odpowiednich słów kluczowych, które stanowią cel kampanii. Po skompilowaniu takiej listy można zabrać się za tworzenie konta AdWords.

 

Poniżej znajdują się trzy wskazówki pomocne przy rozpoczęciu pracy.

1. Jak uporządkować konto?

Struktura konta w Google AdWords ma kluczowe znaczenie dla efektywności i sukcesu kampanii płatnego wyszukiwania.  Po pierwsze, mamy listę słów kluczowych, które zamierzamy kupić a także reklamę, którą mamy do pokazania, gdy ktoś wpisze jedno z tych słów. Następnie musimy ze słów kluczowych stworzyć grupy, dla których będzie wyświetlana dana reklama. Wykreowanie odpowiedniej reklamy dla słów kluczowych zwiększy prawdopodobieństwo, że internauci będą w nią klikać i oglądać.

Można to zrobić poprzez zgrupowanie odpowiednich słów kluczowych i nazwanie ich tzw. ‘grupami reklamowymi’. Przykładem może być tu grupa reklamowa, w której znajdą się słowa: ‘buty do tenisa’, ‘najlepsze buty tenisowe’ i ‘buty tenisowe’. Tworząc jedną grupę reklamową – ‘buty do tenisa’, umieszczamy w niej wszystkie powyższe słowa kluczowe i wymyślamy reklamę, która będzie ściśle ukierunkowana na powyższe słowa. Jeśli natomiast nasza firma sprzedaje również inne rodzaje obuwia, to można skonfigurować więcej grup reklamowych, takich jak np: ‘buty do biegania’ czy ‘półbuty’ .

Jeśli sprzedajemy także inne produkty (np: koszulki), to Google AdWords poprzez kampanię pozwala kształtować konto firmy na kolejnym poziomie. Tak więc, wszystkie grupy reklamowe butów należą do jednej kampanii ‘BUTY’. Kolejną kampanię stanowią ‘KOSZULKI’, z własnymi grupami reklamowymi, słowami kluczowymi oraz reklamami.

Istotne jest, aby konto firmy było zorganizowane w taki sposób, że słowa kluczowe oraz reklamy ściśle się ze sobą splatają. Jeśli jest to zapewnione, to można skupić się na tym, aby grupy reklamowe oraz kampanie były zwarte i lepiej zorganizowane.

 

2. Jak ustawić budżet?

Kiedy dochodzi do płatności dla Google za naszą kampanię PPC, to nie wyciągamy karty kredytowej za każdym razem kiedy ktoś kliknie na naszą reklamę. Zamiast tego, można ustawić dzienny budżet na poziomie kampanii. Tak więc dla każdej kampanii można narzucić dzienną kwotę, jaką Google może wydać na nasze miejsca reklamowe. Na przykład, możemy określić, że chcemy wydać 300 dolarów dziennie na kampanię ‘BUTÓW’ oraz 200 dolarów dziennie na kampanię ‘KOSZULEK’ a Google nie przekroczy tej kwoty.

Ale co stanie się, jeśli limit dzienny zostanie wydany w ciągu jednej albo dwóch godzin? Jeśli nasze słowa kluczowe są bardzo popularne i często stosowane, to ryzykujemy utratą naszego budżetu. Na szczęście Google oferuje funkcję, która pozwala na rozłożenie budżetu na cały dzień. Jest to dobry sposób dla marek, które chcą ustabilizować swoją obecność przez cały dzień.

Wprowadzenie codziennego limitu budżetowego jest uspokajające dla tych firm, które dopiero zaczynają korzystać z płatnego wyszukiwania. Na samym początku można ustawić niski budżet a następnie powoli przyglądać się zmianom. Zanim podejmie się decyzję o zainwestowaniu sporej ilości pieniędzy, warto próbować optymalizować kampanie, które prowadzimy.

 

3. Jak zoptymalizować reklamy?

To, że ustaliliśmy dzienny budżet na poziomie np: 500 dolarów, nie oznacza, że cały budżet zostanie wydany każdego dnia. Google będzie starał się zużyć cały dzienny budżet, ale to, czy ostatecznie to zrobi zależy nie tylko od słów kluczowych, ale i od skuteczności naszej reklamy. W końcu, jeśli nikt nie będzie klikał w reklamę, to nie będziemy też za to płacić. Dlatego też reklama ma zasadnicze znaczenie dla kampanii Pay-Per-Click.

Istnieje wzór, który należy zapamiętać, kiedy zajmujemy się tworzeniem reklamy. Jest to ograniczona liczba znaków, które możemy wykorzystać. Te cztery liczby to: 25, 37, 35 i 35.

 

Mamy 25 znaków na tytuł, który jest wyświetlany w kolorze niebieskim, jako pierwsza linijka reklamy. Następne 37 znaków pokazują się w adresie URL (tzw. ‘vanity URL’), który nie jest faktycznym adresem, do którego reklama kieruje internautów, ale istnieje na użytek wyświetlania. Na przykład, jeśli nasza reklama dotyczy blogowania dla biznesu, to wyświetlany adres URL może być następujący: www.hubspot.com/blogging, nawet jeśli nie jest to strona, do której jesteśmy przekierowywani. Adres URL, do którego faktycznie kierujemy kliknięcia na reklamę nosi nazwę ‘destination URL’. Często będzie on dłuższy i może zawierać kody śledzące, przez co jest bardziej kłopotliwy. Dlatego też, nikt nie chce, aby był wyświetlany w naszych  reklamach.

 

Kolejne ograniczenia to 35 znaków, które dotyczą zachęty do działania. Powyższa reklama pokazuje, że pierwszy wiersz informuje oglądających, że mogą wykorzystać blogowanie do generowania leadów. Drugi wiersz jest wezwaniem do działania dotyczącym konkretnej oferty. Musimy pamiętać, aby maksymalnie wykorzystać tą ograniczoną liczbę znaków, którą otrzymujemy, aby stworzyć najbardziej efektywną reklamę.

 

Kiedy wiemy już jak zorganizować swoje konto, ustawić budżet i skutecznie zaplanować swoje reklamy, to nie pozostaje już nic innego, jak zacząć działać. Nie zapominając jednak, aby od samego początku optymalizować każde  tych działań. Niewątpliwie wymaga to czasu i licznych testów. Ale w końcu, „nie od razu Rzym zbudowano” !